News Update :

AEK - σαλαμίνα: 1-0 (κύπελλο - 1ο παιχνίδι): ΒΗΜΑ ΠΡΟΚΡΙΣΗΣ

Παρασκευή 9 Ιανουαρίου 2015

Μία νίκη με μηδέν παθητικό στο κύπελο είναι πολύ πολύ σημαντική. Η ομάδα μας σήμερα, αν και συνέχισε στα επίπεδα που μας άφησε στον τελευταίο αγώνα με την Ομόνοια, κατάφερε να σκοράρει ένα γκολ με τον Βάντερ και να πάρει προβάδισμα πρόκρισης στον επόμενο γύρο του κυπέλου. Για ακόμα μία φορά γίναμε μάρτυρες αλλαγών που μόνο ο ίδιος ο προπονητής μπορεί να καταλάβει, αλλά από την άλλη του πιστώνω ότι δεν περίμενε να περάσει το 80ο λεπτό, κάτι που έκανε σε όλα τα προηγούμενα παιχνίδια, για να αντιδράσει από τον πάγκο. Μακάρι να προχωρά σε αλλαγές κατά την διάρκεια του αγώνα και να μην περιμένει να τελειώσει το παιχνίδι για να τις κάνει. Από την άλλη η ομάδα δείχνει να μην μπορεί να δημιουργήσει εύκολα επιθετικά, ο Τομάς βρίσκεται σε περίοδο παρατεταμένου ντεφορμαρίσματος και πραγματικά θα πρέπει να παρακαλάμε να μην πάθει κάτι ο Ηλίας Χαραλάμπους γιατί όπως έχουν εξελιχθεί τα πράγματα θα δυσκολευτούμε πάρα πολύ στα δύο άκρα της άμυνας. Για τα θέματα προγραμματισμού και τις κινήσεις που γίνονται θα αναφερθώ στον επίλογο μου.

Ο προπονητής μας κατέβασε την ομάδα με τον Νέγκρι στο τέρμα και τους Ορτίθ- Μασάνα- Καταλά-Χαραλάμπου από τα δεξιά προς τα αριστερά στην άμυνα. Μοναδικό αμυντικό χαφ ο Σκοπελίτης με τους Μπόλιεβιτς- Τομάς μπροστά του και τους Εγγλέζου αριστερά και Παύλου δεξιά ως ακραίους επιθετικούς. Μοναδικός προωθημένος στην κορυφή της επίθεσης ο Κολαούτι.

Η ομάδα μπήκε στο παιχνίδι νωθρά και δεν μπορούσε να ελέγξει τον αγώνα. Αν και κρατούσαμε την μπάλα δεν μπορούσαμε να γίνουμε επικίνδυνοι. Η πρώτη καλή ευκαιρία σημειώθηκε στο 7ο λεπτό με τον Παύλου μετά από κάθετη πάσα του Μπόλιεβιτς να κάνει το πλασέ με τον τερματοφύλακα της Σαλαμίνας να αποκρούει ενστικτωδώς την μπάλα. Η απάντηση της Σαλαμίνας ήταν άμεση με τον Αρουέλιο να βγάζει εξαιρετική μακρινή μπαλιά στον Πεδρίτο ο οποίος όμως δεν έκανε καλό κοντρόλ με τον Νέγκρι να βγαίνει σωστά στην μπάλα και να σταματάει τον επιθετικό της Σαλαμίνας. Η ομάδα προσπάθησε σιγά σιγά να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο και στο 13ο λεπτό ο Παύλου μετά από εξαιρετική σέντρα του Χαραλάμπους δεν μπόρεσε από κοντά μέσα στην μικρή περιοχή να στείλει την μπάλα στα δίκτυα στέλνοντας την απελπιστικά άουτ. Το παιχνίδι παρέμεινε σε αργούς ρυθμούς και η επόμενη αξιόλογη φάση σημειώθηκε στο 29ο λεπτό με τον Μπόλιεβιτς, μετά από πάσα του Ορτίθ, με εξαιρετική κίνηση να φέρνει την μπάλα στο αριστερό και με δυνατό σουτ να αναγκάζει τον Στράους σε δύσκολη απόκρουση. Στο 39ο λεπτό ο πολύ καλός Σκοπελίτης μετά από πάσα του Καταλά έκανε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή της Σαλαμίνας με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Στράους. Στο 43ο λεπτό ο Κολαούτι σέντραρε από πλάγια δεξιά στην περιοχή της Σαλαμίνας με την μπάλα να σταματάει στο χέρι του Τσιγκουΐνι με τον διαιτητή του αγώνος να δείχνει συνεχίζεται αφού θεώρησε το χέρι ακόυσιο. Θεωρώ ότι θα μπορούσε να υποδειχθεί πέναλτι σε αυτή την φάση. Μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου δεν είχαμε οποιαδήποτε άλλη αξιοσημείωτη φάση.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα μας μπήκε δυναμικά με σκοπό να πετύχει ένα γκολ που θα της έδινε σημαντικό προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού του Αμμόχωστος. Στο 47ο λεπτό ο Τομάς έπεσε στην περιοχή της Σαλαμίνας μετά από μονομαχία με τον Λαμπρόπουλο με τον διαιτητή του αγώνος να μην υποδεικνύει παράβαση, με τον διαιτητή να θεωρώ ότι πήρε την σωστή απόφαση. Ο Τομάς θα πρέπει επιτέλους να παλέψει λίγο περισσότερο στο γήπεδο και να μην σωριάζεται στο έδαφος με το παραμικρό. Στο 49ο λεπτό ο Σκοπελίτης δέχθηκε την πρώτη κίτρινη κάρτα στον αγώνα και στο 52ο λεπτό ο Ορτίθ με εξαιρετική ατομική προσπάθεια από δεξιά συνέκλινε στον άξονα και τελείωσε την φάση με ένα φαλτσαριστό αριστερό πλασέ το οποίο πέρασε μόλις έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Στράους. Στο 55ο λεπτό ο Χαραλάμπους έβγαλε την σέντρα από αριστερά με τον Κολαούτι να παίρνει μία πολύ δύσκολη κεφαλιά η οποία πέρασε μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του τερματοφύλακα της Σαλαμίνας. Η ομάδα μας συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και αφού στο 60ο λεπτό είχαμε την πρώτη αλλαγή με τον Παύλου να περνάει εκτός και τον Βάντερ να μπαίνει στην θέση του, ο βραζιλιάνος μάγος πήρε την μπάλα κάτω από το κέντρο και αφού πέρασε όποιο βρήκε μπροστά του με ένα ξερό αριστερό βολέ ανάγκασε τον Στράους σε πολύ δύσκολη απόκρουση. Στο 62ο λεπτό μετά από κόρνερ που κέρδισε η Σαλαμίνα, ο Τσιντί με κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα έξω. Στο 66ο λεπτό ο Μασάνα πέρασε εκτός με τον Λαρένα να περνάει στο γήπεδο και ταυτόχρονα είχαμε μετατόπιση του Σκοπελίτη σε ρόλο κεντρικού αμυντικού με τον Λαρένα να περνάει δίπλα στον Τομάς και τον Μπόλιεβιτς σε ρόλο αμυντικού χαφ. Στο 67ο λεπτό ο Λαρένα με εξαιρετική κάθετη πάσα βρήκε τον Ορτίθ ο οποίος με τη σειρά του γύρισε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι με τον επερχόμενο Εγγλέζου όμως να μην βρίσκει σωστά την μπάλα. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Λαρένα και πάλι με μακρινή 30άρα μπαλιά άλλαξε το παιχνίδι προς τον Εγγλέζου ο οποίος με εξαιρετικό κοντρολ κατέβασε την μπάλα και την γύρισε στο πέναλτι, με τους αμυντικούς όμως της Σαλαμίνας να προλαβαίνουν τον Κολαούτι και να στέλνουν την μπάλα σε κόρνερ. Στο 70ο λεπτό ο Μπόλιεβιτς πέρασε κάθετη πάσα στον Κολαούτι, με τον τελευταίο να στρώνει στον Εγγλέζου που έκανε ένα δύσκολο σουτ με τον Στράους να αποκρούει την μπάλα και τον κίνδυνο. Στο ίδιο λεπτό ο Τσιντί άφησε την θέση του στο Λεόν και στο 72ο λεπτό Βάντερ και Τομάς άλλαξαν την μπάλα μετά από κόρνερ, με τον Βάντερ να βγάζει μία σέντρα σουτ και αφού ο Στράους και η άμυνα της Σαλαμίνας αδράνησαν η μπάλα κατέληξε στα δίκτυα γράφοντας το 1-0 για την ομάδα μας. Στο 77ο λεπτό ο Κολαούτι πέρασε εκτός με τον Κυπριανού να περνάει στην θέση του με ταυτόχρονη μετατόπιση του Βάντερ σε θέση σέντερ φορ και του Κυπριανού ως δεξιού εξτρέμ. Παράληλα η Σαλαμίνα πέρασε στο γήπεδο τους Ενρίκε- Κούσουλο και απέσυρε τους Αουρέλιο και Πεδρίτο. Στο 81ο λεπτό ο Ενρίκε από καλή θέση έκανε ένα πολύ άστοχο σουτ που δεν ανησύχησε τον Νέγκρι και η τελευταία καλή φάση στον αγώνα σημειώθηκε στο 84ο λεπτό με τον Βάντερ να βγάζει την σέντρα και τον Κυπριανού με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα στα χέρια του Στράους. Μοναδικό αξιοσημείωτο μέχρι και το τέλος οι δύο κίτρινες κάρτες για παίκτες της Σαλαμίνας, μία στον Κούσουλο στο 87ο λεπτό και μία στον Λεόν στο 91ο λεπτό, με την ομάδα μας να κρατάει την μπάλα για τα τελευταία 5 λεπτά στην δεξιά γωνία της άμυνας της Σαλαμίνας και να ροκανίζει το χρόνο κάτι που βλέπουμε για ακόμα μία φορά φέτος.

Για το παιχνίδι δεν θα επεκταθώ περισσότερο αφού έχω αναφέρει αρκετά πιο πάνω. Θα ήθελα να σταθώ τώρα σε δύο θέματα. Το πρώτο είναι η αποχώρηση του Λευτέρη Μέρτακκα, ενός ποδοσφαιριστή που κέρδισε την εκτίμηση και την αγάπη του κόσμου της ομάδας με το πάθος του, την μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλε και τον εξαιρετικό του χαρακτήρα. Ο Λευτέρης είχε θέση στο ρόστερ της ομάδας ως αναπληρωματικός του Ορτίθ αλλά οι αρμόδιοι της ομάδας, Ρόκα και Κρίνστιανσεν, έκριναν ότι δεν είναι αναγκαίος για την ομάδα. Σε αυτούς τους πολύ δύσκολους οικονομικά καιρούς για το κυπριακό ποδόσφαιρο, μία αξιόπιστη και δοκιμασμένη εγχώρια λύση, δεν θα έπρεπε να αφήνεται ελεύθερη με ελαφρά την καρδία, κάτι που δυστυχώς έγινε στην περίπτωση του Λευτέρη. Εγώ θα του πω εκ μέρους και των συνοπαδών μου ένα μεγάλο ευχαριστώ για όσα πρόσφερε στην ομαδάρα μας και του εύχομαι ότι καλύτερο στην συνέχεια της καριέρας του.

Το δεύτερο θέμα είναι το κεφάλαιο προγραμματισμός. Ο τρόπος που λειτουργεί η διοίκηση μας με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο αφού έχουν δώσει εν λευκώ την διαχείριση των καθαρά ποδοσφαιρικών θεμάτων στους Ροκα-Κρίνστιανσεν. Στο τέλος της χρονιάς αυτοί οι δύο θα κριθούν για τις επιλογές τους και για το αν η ομάδα έχει πετύχει τους στόχους της, οι οποίοι είναι είσοδος στην εξάδα και να φτάσουμε όσο πιο ψηλά γίνεται στο θεσμό του κυπέλλου. Η διοίκηση μας, με μπροστάρη τον πρόεδρο, παρέχει σε αυτούς τις τέλειες συνθήκες εργασίας και απαιτεί όπως έχει τα ανάλογα αποτελέσματα. Είναι ξεκάθαρο πλέον ότι ο πρώτος που αποχωρεί από την ομάδα για να εγγραφεί ο Μοντέϊρο είναι ο Γκριν.Δυστυχώς η πιο πάνω απόφαση στερείται ποδοσφαιρικής λογικής και θα εξηγήσω στην συνέχεια την άποψη μου. Όπως είπα και προηγουμένως, όλα αυτά είναι καθαρά επιλογή του τεχνικού μας επιτελείου και αυτά που διαβάζω για χρήματα τα οποία θα φέρει η συμμετοχή του Σίπο στο Κόπα Άφρικα και οτιδήποτε άλλο σχετικό είναι εντελώς άσχετο με τα κριτήρια που πάρθηκε η απόφαση. Το τεχνικό μας επιτελείο κρίνει ότι ο Σίπο, των 2 παιχνιδιών, μπορεί να προσφέρει στην ομάδα περισσότερα από τον Γκριν και για αυτό αποδεσμεύεται ο Ολλανδός. Η κίνηση αυτή αφαιρεί από την ομάδα ακόμα έναν ποδοσφαιριστή που μπορεί να αγωνιστεί στο δεξί άκρο της άμυνας, μετά και τον Μέρτακκα, ως επίσης χάνει ένα ποδοσφαιριστή που μπορεί αποδεδειγμένα να δώσει λύσεις ως κεντρικός αμυντικός. Στην θέση του Γκριν θα εγγραφεί ο Μοντεΐρο, κάτι που σημαίνει ότι οι ακραίοι επιθετικοί μας γίνονται 5. Αν μπω στο μυαλό του Ρόκα, ο Κυπριανού θα είναι η εναλλακτική λύση για το δεξί άκρο της άμυνας μας από εδώ και πέρα. Από την άλλη, για το αριστερό άκρο της άμυνας, λαμβανομένου υπόψη ότι θα απουσιάζει ο Σίπο για 1 μήνα σχεδόν, εναλλακτική λύση θα είναι ο Εγγλέζου. Προσωπικά, το λέω ξανά, δεν με πείθουν οι κινήσεις αυτές αν και ελπίζω να διαψευστώ πανηγυρικά. Είναι ρίσκο αυτό που παίρνει η ομάδα και ιδιαίτερα δεν κατανοώ την λογική του να φεύγει ένας εξαιρετικά ποιοτικός ποδοσφαιριστής και να παραμένει ένας πολύ κακός ποιοτικά ακραίος αμυντικός, ο οποίος ειρήσθω εν παρόδω, δεν θα μπορεί να προσφέρει για τον επόμενο 1 μήνα! Επίσης, ενώ η ομάδα πονάει όσο τίποτα άλλο στον άξονα, η πρώτη μας μεταγραφή αφορά ακραίο επιθετικό. Την συγκεκριμένη στιγμή που γράφουμε, στο ρόστερ της ομάδας υπάρχουν 2 κλασσικοί ακραίοι αμυντικοί για τον επόμενο μήνα ήτοι οι Ορτίθ και Χαραλάμπους. Εναλλακτικές τους επιλογές είναι οι Κυπριανού για δεξιά και Εγγλέζου για αριστερά. Στο κέντρο της άμυνας έχουν μείνει οι Καταλά – Μουρίγιο – Μασάνα και όπως έδειξε σήμερα ο προπονητής μας υπολογίζει ως 4ο τον Σκοπελίτη. Όλα αυτά που γίνονται είναι αλχημείες, αν μου επιτρέπεται η έκφραση, να μην πω ότι είναι πειράματα. Ο Γκριν αγωνίστηκε φέτος σε 6 παιχνίδια, 4 ως βασικός και 2 ως αλλαγή. Στα παιχνίδια με Ομόνοια, Ερμή και Αέλ ήταν εξαιρετικός ως δεξιός αμυντικός και στο παιχνίδι με τον Οθέλλο ήταν καλός. Μοναδικό του κακό παιχνίδι ήταν αυτό με την Ανόρθωση στο Παπαδόπουλος στο οποίο πέρασε στην θέση του τραυματία Μουρίγιο και ενώ ο ίδιος προερχόταν από τραυματισμό, κάτι που επηρέασε την απόδοση του. Αγωνίστηκε επίσης σε ακόμα ένα παιχνίδι ως αλλαγή, το οποίο ήταν και το τελευταίο του, με την Ανόρθωση στο ΓΣΖ στο νικηφόρο 1-0. Ο Γκριν δεν συγκρίνεται επ’ ουδενί με Σίπο-Μασάνα. Αυτοί οι δύο θα έπρεπε να είναι οι επιλογές για να αποχωρήσουν από την ομάδα καθαρά από ποδοσφαιρικά κριτήρια. Ούτε ποιοτικοί ποδοσφαιριστές είναι, ούτε πολυεργαλεία είναι, ούτε ποδοσφαιριστές με μεταπωλητική αξία είναι. Αυτή την στιγμή η ομάδα έχασε σε ποιότητα και με την επιλογή αυτή έχει χάσει και σε ποσότητα. Ελπίζω, και το λέω μέσα από την καρδιά μου, να διαψευστώ και τα αποτελέσματα να δικαιώσουν την προπονητική μας ομάδα. Αυτή την στιγμή όμως και έχοντας σαφή άποψη από αρκετά παιχνίδια της ομάδας μέσα στη χρονιά, η αποδέσμευση του Γκριν στερείται ποδοσφαιρικής λογικής.

ΑΝΑΛΥΣΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΣΤΩΝ

ΝΕΓΚΡΙ: Δεν πιέστηκε ιδιαίτερα αλλά όποτε χρειάστηκε ήταν θετικός. Στην μοναδική πολύ καλή φάση της Σαλαμίνας στο πρώτο μέρος, έπεσε σωστά στα πόδια του Πεδρίτος και του πήρε την μπάλα. Στο 64ο λεπτό στην εκτέλεση κόρνερ θα έπρεπε να βγει πιο γρήγορα στην μπάλα μέσα στην μικρή του περιοχή και να μην του κερδίσει κεφαλιά ο Τσιντί. Έχει αυτή την αδυναμία στον αέρα που δεν διορθώνεται με τίποτα. Δεν φάνηκε να τον επηρεάζει ιδιαίτερα η αποχή και σε γενικές γραμμές ήταν καλός.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6/10

ΟΡΤΙΘ: Στο πρώτο μέρος ανέβηκε πάρα πολλές φορές στην πλάτη του Παύλου και έβαλαν στην μέση τον Μιντίκκη. Προσπάθησε πάρα πολύ να βοηθήσει και να ανεβάσει επιθετικά την ομάδα ενώ αμυντικά δεν είχε πολλά προβλήματα αν και στο 9ο λεπτό ο Πεδρίτο βγήκε στην πλάτη του φάτσα με τον Νέκρι προτού ο τερματοφύλακας μας του πάρει την μπουκιά από το στόμα. Στο 2ο μέρος ανέβασε ακόμη περισσότερο την απόδοση του και είχε ακόμα πιο επικίνδυνα ανεβάσματα τα οποία πέρασαν ανεκμετάλλευτα από τους επιθετικούς μας. Παίζει ανελλιπώς και όπως έχει δημιουργηθεί η κατάσταση είναι υπερπολύτιμος για την ομάδα και θα πρέπει να τον διαχειριστεί σωστά ο προπονητής μας. Θα πρέπει να πάρει κάποιες ανάσες σε κάποια στιγμή.

ΜΑΣΑΝΑ: Έχει αρκετό καιρό να αγωνιστεί βασικός. Ως κεντρικός αμυντικός είναι υποφερτός, ιδιαίτερα στις προσωπικές μονομαχίες τις οποίες αρκετές φορές κερδίζει. Προσπάθησε να δημιουργήσει παιχνίδι από πίσω με τις περισσότερες φορές να πασάρει λάθος όμως την πρώτη πάσα. Ανέβηκε πολλές φορές μέχρι και τον χώρο του κέντρου χωρίς όμως πολλές εύστοχες μεταβιβάσεις. Έγινε αλλαγή στο 66ο λεπτό και πέρασε στην θέση του ο Λαρένα. Οι δυνατότητες του είναι για να αγωνίζεται ως κεντρικός αμυντικός. Λαμβανομένου υπόψη και της αστάθειας που παρουσιάζει ο Μουρίγιο, μοναδικός αξιόπιστος αμυντικός για την συνέχεια είναι ο Καταλά που και αυτός σε πολλές περιπτώσεις παρουσιάζει μεταπτώσεις στην απόδοση του. Ο Μασάνα δεν είναι ποδοσφαιριστής για να στηριχτεί η ομάδα πάνω του.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 4/10

ΚΑΤΑΛΑ: Δεν έκανε και από τα καλύτερα του παιχνίδια και είχε και αυτός κάποιες λανθασμένες μεταβιβάσεις ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο. Στο 2ο ημίχρονο ανέβασε απόδοση και ήταν θετικός. Παίζει και αυτός συνεχόμενα από την αρχή της χρονιάς αλλά δεν μπορούμε να πούμε ότι είναι σταθερά καλός. Σίγουρα είναι καλύτερος από Μουρίγιο και Μασάνα σε διάρκεια αλλά έχοντας και 3 κίτρινες κάρτες θα πρέπει να είναι πολύ προσεκτικός στην συνέχεια του πρωταθλήματος. Περιμένω να αναλάβει τις ευθύνες του ως αρχηγός της ομάδας και να πάρει την ομάδα στους ώμους του.

ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ: Εξαιρετικό παιχνίδι από τον Ηλία. Έπαιξε όλη την πλευρά με ιδιαίτερη επιτυχία και έδειξε πόσο σημαντικός είναι για την ομάδα. Βοήθησε πάρα πολύ τον Εγγλέζου και απέδειξε στον προπονητή μας πόσο λάθος είχε που τον άφησε στον πάγκο στο παιχνίδι με την Ομόνοια. Ο Χαραλάμπους, όταν είναι υγιής, δεν πρέπει να βγαίνει από την 11άδα.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8/10

ΣΚΟΛΕΛΙΤΗΣ: Στο πρώτο 25λεπτο φάνηκε λίγο έξω από τα νερά του ένεκα και της μεγάλης απουσίας του από τη αρχική 11άδα της ομάδας. Μόλις βρήκε τα πατήματα του ήταν ο γνωστός καλός Σκοπελίτης. Με πάθος, ταχύτητα, καθαρό μυαλό και αρκετά τρεξίματα βοήθησε πάρα πολύ την ομάδα. Προσπαθούσε και έπαιρνε την πρώτη μπάλα και δεν κρυβόταν. Μετά το 66ο λεπτό πέρασε ως κεντρικός αμυντικός, θέση στην οποία και πάλι ήταν θετικότατος. Αυτός ο ποδοσφαιριστής δεν αξίζει αυτής της μεταχείρισης κύριε Κρίνστιανσεν. Δεν νοείται να έχεις τον Σκοπελίτη και να αγωνίζεται ο Μασάνα ως αμυντικός χαφ. Σήμερα σου το απέδειξε για ακόμα μία φορά. Επίσης θα ήθελα να σημειώσω ότι ο Σκοπελίτης ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΑΜΥΝΤΙΚΟΣ και μόνο ως λύση ανάγκης θα πρέπει να αγωνίζεται εκεί. Αλλά όπως έχει προχωρήσει ο προγραμματισμός τον βλέπω να αγωνίζεται πολλές φορές στην θέση αυτή στην συνέχεια.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 9/10

ΜΠΟΛΙΕΒΙΤΣ: Θεωρώ ότι έκανε ένα πολύ ώριμο και μεστό παιχνίδι. Έκανε πολλή και αθόρυβη δουλειά, ζήτησε και πήρε πολλές φορές την μπάλα στα πόδια του και από αυτόν ξεκίνησαν πολλές επιθετικές προσπάθειες της ομάδας μας. Ποιοτικότατος, αποδεικνύει γιατί είναι υπερπολύτιμος για αυτή την ομάδα. Όταν πέρασε ως αμυντικός χαφ ήταν ακόμα καλύτερος και σύνδεσε με επιτυχία την άμυνα με την επίθεση. Πολύ ποιοτικός κεντρώος ποδοσφαιριστής.

ΤΟΜΑΣ: Δεν είναι σε καθόλου καλή κατάσταση και ο προπονητής τον έχει συνεχώς στο γήπεδο. Φαίνεται να μην μπορεί να συνέλθει, πολλές λάθος πάσες και καθόλου καθαρό μυαλό. Δεν παίρνει τελειώματα και με το παραμικρό βρίσκεται στο έδαφος. Δεν είναι αυτός ο Τομάς και θα πρέπει ο προπονητής μας να τον βοηθήσει είτε αφήνοντας τον στον πάγκο είτε με κάποιο τρόπο να προσπαθήσει να τον ανεβάσει. Όλοι ξέρουμε ότι το παιχνίδι της ομάδας μας είναι φτιαγμένο γύρω από αυτόν. Με τέτοιες εμφανίσεις και τέτοιο παρατεταμένο ντεφορμάρισμα μόνο κακό προκαλείται τόσο στον ίδιο όσο και στην ίδια την ομάδα. Ελπίζω να συνέλθει σύντομα.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 3/10

ΠΑΥΛΟΥ: Στο πρώτο ημίχρονο ήταν μέσα σε όλες τις φάσεις που δημιουργήσαμε. Έτρεξε πολύ και προσπάθησε να σκοράρει. Δεν έχει ρυθμό στα πόδια του ούτε αυτός και θα πρέπει σιγά σιγά να πάρει κάποια παιχνίδια. Δεν ήταν κακός αλλά ούτε την διαφορά μπόρεσε να κάνει. Έγινε αλλαγή στο 60ο λεπτό και στην θέση του πέρασε ο σκόρερ του παιχνιδιού. Προσωπικά τον πιστεύω τον Κούλλη και θεωρώ ότι έχει πολλά να προσφέρει στην συνέχεια. Στο παιχνίδι με τον Ερμή, σε ένα μικρό γήπεδο όπως είναι το Δασάκι, θεωρώ ότι μπορεί να βοηθήσει πάρα πολύ και αν αγωνιστεί θα πετύχει και γκολ.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5/10

ΕΓΓΛΕΖΟΥ: Καλό παιχνίδι από τον Νικόλα ιδιαίτερα στο 2ο ημίχρονο. Είχε πολλές προσπάθειες και μία εξαιρετική συνεργασία με τον Χαραλάμπους. Δυστυχώς δεν θα τον έχουμε στο παιχνίδι με τον Ερμή για μια ανόητη κάρτα που δέχθηκε για διαμαρτυρία στο παιχνίδι με την Ομόνοια. Θεωρώ ότι η νέα Άεκ που φτιάχνεται θα πρέπει να έχει ως άξονα τον ποδοσφαιριστή αυτό. Μεγάλο ταλέντο, εξαιρετικό παιδί και τρομερά εξελίξιμος. Περιμένουμε όλοι πάρα πολλά από σένα στην συνέχεια Νικόλα!
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7/10

ΚΟΛΑΟΥΤΙ: Δεν φάνηκε πάρα πολύ στο παιχνίδι αν και δεν πήρε και κάποια κάθετη μπαλιά για να γίνει επικίνδυνος. Είχε ένα πολύ καλό τελείωμα με το κεφάλι και όποτε χρειάστηκε κράτησε την μπάλα σωστά στην επίθεση. Είναι ποιοτικότατος όπως και να το κάνουμε και η αλλαγή του στο 77ο λεπτό, αν δεν ήταν αλλαγή λόγω τραυματισμού, δεν έχει οποιαδήποτε λογική. Με το σκορ στο 1-0 χρειαζόμασταν τον Κολαούτι να κρατήσει μπάλα. Ελπίζω να μην έχει τραυματιστεί γιατί δεν υπάρχει άλλος επιθετικός διαθέσιμος για το παιχνίδι με τον Ερμή.

ΒΑΝΤΕΡ: Μπήκε στο 60ο λεπτό στην θέση του Παύλου και έκανε την διαφορά για την ομάδα μας. Είχε ένα εξαιρετικό σλάλομ και τελείωμα στο ίδιο λεπτό που μπήκε και πέτυχε ένα ωραίο γκολ με φαλτσαριστή σέντρα-σουτ που αιφνιδίασε την άμυνα της Σαλαμίνας. Ο μάγος είναι παίκτης βαρόμετρο και έχοντας μόνο 30 λεπτά συμμετοχής στο σημερινό παιχνίδι θα πάρει φρέσκος στο σημαντικό παιχνίδι πρωταθλήματος στο Δασάκι όπου ελπίζουμε να συνεχίσει στους ίδιους ρυθμούς.

ΛΑΡΕΝΑ: Πέρασε στην θέση του Μασάνα στο 66ο λεπτό και πήρε θέση δίπλα στον Τομάς. Για ακόμα μία φορά ήταν απολαυστικός και θεωρώ ότι είναι ο πιο φορμαρισμένος και σταθερός ποδοσφαιριστής της ομάδας το τελευταίο διάστημα. Κράτησε μπάλα, μοίρασε σωστά μπαλιές και δεν έκανε ούτε ένα λάθος όσο χρησιμοποιήθηκε. Σίγουρα είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση από τον Τομάς και αυτός δεν πρέπει να βγαίνει από την 11άδα. Εξαιρετικός και σήμερα.

ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ: Πέρασε στην θέση του Κολαούτι στο 77ο λεπτό και πήρε θέση στο δεξί άκρο της επίθεσης. Ο Δημήτρης ήταν αρκετά κινητικός και παίρνει θετικό πρόσημο για την εμφάνιση του. Πιστεύω ότι με την εγγραφή του Μοντέϊρο θα προορίζεται για αναπληρωματικό δεξί μπακ, θέση την οποία θεωρώ ότι μπορεί να παίξει με επιτυχία, φτάνει ο ίδιος να αφομοιώσει τα θέλω που επιτάσσει η θέση του δεξιού μπακ. Μπορούσε να πετύχει και γκολ σήμερα με το κεφάλι όμως η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Στράους. Θα έχει τις ευκαιρίες του στη συνέχεια.

ΑΝΑΛΥΣΗ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ
Η ομάδα δεν ικανοποίησε με την απόδοση της και οι ποδοσφαιριστές μας κυμάνθηκαν σε μέτρια επίπεδα. Αυτό που δεν μου αρέσει είναι που δεν αναλαμβάνει την ευθύνη για τις κακές εμφανίσεις της ομάδας. Σήμερα, πάλι δεν είχαμε πάθος στο παιχνίδι μας ούτε μπορούσαμε να φανούμε επικίνδυνοι στην επίθεση. Έχουμε γίνει αργοί και προβλεπτοί στην ανάπτυξη και δεν βλέπω αλλαγή μέσα στο γήπεδο. Πέραν τούτου, έχει αφαιρεθεί από την ομάδα ένας ποιοτικότατος ποδοσφαιριστής όπως είναι ο Γκριν ως επίσης έχει αφαιρεθεί και ο Μέρτακκας που θα μπορούσε να δώσει λύσεις. Είναι αστείο να βλέπεις στην διάρκεια ενός παιχνιδιού να μετατοπίζεται ο Σκοπελίτης ως κεντρικός αμυντικός γιατί δεν έχεις λύσεις στον πάγκο. Επίσης η αλλαγή του Κυπριανού με τον Κολαούτι, αν δεν τίθετατι θέμα τραυματισμού, δεν έχει λογική. Δυστυχώς με έχει κάνει να είμαι προκατειλημμένος μαζί του ιδιαίτερα με όλα αυτά που έκανε στο παιχνίδι με την Ομόνοια. Η διαχείριση των παιχνιδιών είναι η μαγκιά ενός προπονητή και δυστυχώς εκεί είναι που χάνει ο προπονητής μας. Ελπίζω στην συνέχεια να διαχειριστεί σωστά το ρόστερ του, να βρει ακριβώς τα προβλήματα που έχει η ομάδα και να βάλει την πινελιά του σε αυτή. Μέχρι στιγμής δεν με κερδίζει και δεν θεωρώ ότι μπορεί να δώσει το κάτι παραπάνω στην ομάδα. Στα χέρια του είναι να με διαψεύσει.