News Update :

16-9-1987 και 16-9-1978

Κυριακή 16 Σεπτεμβρίου 2012

Δύο ιστορικά γεγονότα σημάδεψαν τη σημερινή ημέρα:

Σαν σήμερα το 1987 η ΕΠΑ αντιμετώπισε τη Ρουμάνικη Victoria Bucuresti για τον πρώτο γύρο του Κυπέλλου Ουέφα. Ο πρώτος αγώνας διεξήχθη σαν σήμερα στην Κύπρο και δεν είχε ευτυχές αποτέλεσμα για την Κυπριακή ομάδα, καθότι έχασε με 1-0. Οι ελπίδες πλέον για τον επαναληπτικό αγώνα στο Βουκουρέστι έχουν ελαχιστοποιηθεί.

Σαν σήμερα το 1978, η ώρα 15:30, ο Πεζοπορικός αντιμετώπισε στο παλιό Γ.Σ.Ζ. την Πολωνική Śląsk Wrocław στα πλαίσια του πρώτου γύρου του Κυπέλλου Ουέφα. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 1-1 καθώς και το τελικό σκορ που ήταν 2-2 με τον Πεζοπορικό να προηγείται δύο φορές (40’, 64’) με το Θεοφάνους και να ισοφαρίζεται ισάριθμες στο 44’ και στο 86’. Τα τελευταία λεπτά του κάθε ημιχρόνου στέρησαν μια σπουδαία ευρωπαϊκή νίκη από τον «Πιολά».